VIDEO

Spada udział klasycznej telewizji kablowej w segmencie rozrywki. Co ją zastąpi? Jakie nowości szykuje nam branża?

Z czego wynika zmniejszenie udziału klasycznej telewizji kablowej?

Wpływ na taki stan rzeczy ma głównie szybki i prężny rozwój technologii informatycznych, które powoli, acz sukcesywnie, wypierają rozwiązania dobrze nam wszystkim znane od wielu lat. Nie inaczej sprawa ma się jeśli chodzi o standardową telewizję kablową. Wiadomo, że ciągle ma ona swoich zatwardziałych zwolenników jedna stopniowo jest spychana na śmietnisko historii. Dużą część jej konsumentów zagarnął internet. To właśnie tam przeniosło się część operatorów, uruchamiając tak zwane telewizje on-line. Czy widzowie dadzą się przekonać w stu procentach do korzystania z tego typu platform? Serwisy streamingowe dostarczając szereg nowych usług i funkcjonalności, wytrwale dążą do przejęcia rynku.

Jakie nowe usługi oferują nam telewizje internetowe?

Klasyczna telewizja internetowa okazała się w końcu mało ciekawa dla coraz bardziej wymagającego widza. Operatorzy postanowili rozszerzyć pole swojej działalności o sieć jednak i tutaj apetyty konsumentów były większe niż mógłby je zaspokoić rynek. Wymusiło to powstanie nowych technologi dostarczanych przez telewizję internetowe. Jedną z takich nowatorskich funkcjonalności jest usługa VOD. Każdy z nas o niej słyszał, nieprawdaż? Jednak co to tak naprawdę jest?

VOD, czyli co to oznacza?

Jest to skrót złożony z pierwszych liter anglojęzycznego wyrażenia „Viedo On Demand”, co w wolnym tłumaczeniu na polski oznacza „wideo na żądanie” bądź „wideo na życzenie”. I to właśnie treści na życzenie są istotą tej nowatorskiej usługi. Zupełnie jakbyśmy trzydzieści lat temu znaleźli się w wypożyczalni kaset VHS. Podobnie jest jeśli chodzi o Video On Demand – wystarczy wybrać interesującą nas produkcję i po paru chwilach uzyskujemy do niej dostęp. Usługi tego typu są dostępne w prawie każdej nowoczesnej telewizji internetowej. Każda z nich dba, żeby widz miał jak najłatwiejszy dostęp do wirtualnych treści.

Czy potrzebuję anteny satelitarnej, żeby oglądać telewizję internetową?

Nie, antena czy talerz satelitarny są zbędne jeśli chodzi o usługi Video On Demand. Obejdzie się też bez specjalistycznych dekoderów czy wzmacniaczy sygnału, a także bez kładzenia dodatkowego okablowania. Wszystko, co musisz posiadać to urządzenie elektroniczne, które jest w stanie połączyć się z siecią internet. Chciałbyś pewnie zapytać „I to tyle?”. Tak, nie potrzebujesz nic więcej. Wystarczy tylko twój smartfon, laptop albo po prostu telewizor z modułem smart tv. Przy pomocy dedykowanej aplikacji na urządzenie mobilne możesz mieć dostęp do ulubionych serial. W wypadku komputera w wyszukiwarce internetowej wystarczy, że wpiszesz „VOD seriale” i już masz tysiące wyników, gdzie możesz korzystać z usług telewizji internetowej.

Prostota użytkowania platform streamingowych

Korzystanie z usług Video On Demand nie jest trudniejsze od obsługi twojego własnego telefonu. Jeśli radzisz sobie ze smartfonem to poradzisz sobie także z telewizją on-line! Interfejs wielu serwisów czy ich dedykowanych aplikacji jest naprawdę intuicyjny i nie sprawia problemu w użytkowaniu. Poradzi sobie z nim nawet dziecko żeby włączyć swoją ulubioną bajkę!

Zerowe ograniczenia telewizji internetowej

Jedną z największych zalet platform streamingowych jest swoboda, jaką zapewniają użytkownikom. Dostęp do treści realizowany jest non stop, w każdym momencie doby. Telewizja internetowa to tak jakby całodobowa wypożyczalnia filmów i seriali! Dzięki aplikacjom na telefon swoje ulubione produkcje możesz oglądać także w podróży czy podczas kawy w pobliskiej kawiarni!

Na jaką platformę Video On Demand postawić? Która jest warta uwagi?

W ostatnim czasie platform telewizji internetowej pojawiło się jak grzybów po deszcze, każda z nich teoretycznie oferuje podobne usługi, jednak różnią się drobnymi detalami. Najbardziej zbilansowaną i korzystną ofertę dla użytkownika wydaje się mieć IPLA. Serwis może pochwalić się naprawdę pokaźną bazą produkcji, a dostępne przez VOD filmy czy seriale to same produkcje światowej klasy. Oprócz tego serwis udostępnia swój zwyczajowy program, wiadomości, a także transmisje wydarzeń sportowych czy meczów. Dodajmy do tego wyjątkowo prostą obsługę i mamy idealną telewizję internetową. Nic tylko oglądać swoje ulubione produkcje!