VIDEO

Lubisz oglądać filmy, lecz nie masz czasu chodzić do kina, a korzystanie z abonamentu telewizyjnego wydaje ci się zbyt drogie? Możesz oglądać najnowsze produkcje kinowe bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki usłudze VOD. W artykule wyjaśniamy, na czym ona polega, jak z niej korzystać i o czym pamiętać, aby domowy seans dostarczał przyjemnej rozrywki. Podpowiadamy ponadto, jak wybrać legalnie działającą platformę VOD.

Na czym polega usługa VOD? 

VOD to usługa, której nazwa pochodzi od angielskiego zwrotu „Video on Demand”, co na język polski tłumaczy się jako „video na życzenie” lub „video na żądanie”. Użytkownik wypożycza z rozbudowanej bazy VOD filmy i seriale, które są dostępne zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Zazwyczaj zwolnienie z opłat dotyczy starszych produkcji, spośród których wiele urosło do miana kultowych. Korzystając z platform VOD, nie musimy dostosowywać czasu oglądania do ustalonej odgórnie ramówki, jak ma to miejsce w przypadku kanałów telewizyjnych. Sami wybieramy moment, kiedy zamierzamy rozpocząć domowy seans. 

Nagrania można oglądać w technologii strumieniowej – z poziomu przeglądarki internetowej lub poprzez współpracującą aplikację zainstalowaną na urządzeniu. Konieczne jest więc posiadanie dostępu do internetu. Najlepiej, aby łącze cechowało się wysoką prędkością oraz stabilnością. Dzięki temu unikniemy ryzyka zacinania się obrazu, utraty jego ostrości lub zbyt długiego wczytywania się transmisji. Wysoka jakość nagrania zależy również od parametrów podzespołów urządzeniach, wśród których najważniejsze to procesor, karta graficzna, karta dźwiękowa oraz pamięć RAM. 

Jak korzystać z serwisów VOD? 

Aby oglądać na platformie VOD seriale i filmy, należy najpierw odnaleźć interesujące nas nagranie video. W tym celu można użyć udostępnianej przez serwis wyszukiwarki. W odpowiednie pole wpisujemy informację na temat filmu – np. jego tytuł, imię i nazwisko reżysera czy aktora występującego w roli głównej. Jeżeli poszukiwana produkcja znajduje się w bazie serwisu, będziemy mogli przeczytać najważniejsze informacje na jej temat. Można do nich zaliczyć m.in. streszczenie fabuły, obsadę aktorką, nazwisko scenarzysty i reżysera czy czas trwania materiału. 

Odtworzenie wybranego nagrania będzie możliwe pod warunkiem, że uzyskamy i wprowadzimy unikalny kod dostępu. Zapłacimy za niego w wygodny sposób, np. korzystając z mechanizmu natychmiastowych płatności czy przeprowadzając transakcję BLIK-iem. Od momentu użycia kodu, otrzymujemy określony czas na obejrzenie materiału. W przypadku popularnego serwisu IPLA, mamy na to aż 48 godzin. W tym czasie istnieje możliwość kilkukrotnego wyświetlenia filmu, jego przewijania do dowolnego momentu, wstrzymywania i wznawiania. Aby zwiększyć komfort domowego seansu VOD, warto zdecydować się na wyłączenie reklam. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, kiedy najciekawszą scenę nagle przerywa denerwujący spot. 

Oglądanie filmów na platformach VOD nie wymaga posiadania telewizora, jednak wyświetlanie obrazu na dużym ekranie jest najwygodniejsze i mniej męczące dla oczu. Dlatego warto rozważyć możliwość podłączenia urządzenia mobilnego do odbiornika TV. Dokonamy tego w sposób przewodowy, wykorzystując kabel HDMI lub odpowiednią przejściówkę. Istnieje również możliwość nawiązania połączenia przewodowego – za pomocą przystawki telewizyjnej lub technologii Wi-Fi Direct, dostępnej w telewizorach Smart TV. 

Jak legalnie oglądać filmy na platformie VOD? 

Popularne platformy VOD działają w sposób całkowicie legalny, posiadając prawa do udostępniania materiałów w swojej bibliotece. Należy do nich m.in. działający od wielu lat i cieszący się pozytywnymi opiniami serwis IPLA. W internecie można jednak trafić na bezprawnie funkcjonujące platformy, które wyłudzają od użytkowników poufne dane osobowe i próbują ich nakłaniać do pobrania szkodliwego oprogramowania. Korzystając z takich serwisów, można stracić swoje pieniądze, ponieważ zamiast kodu dostępu do filmu uruchamiamy płatną subskrypcję. Dlatego warto korzystać jedynie z tych serwisów, których wiarygodności jesteśmy pewni.